h1

My Meijer Trip

May 13, 2009

Amount Spent $24.76

Amount Saved $105.72

This might just be a personal best.  My goal with groceries is for my “You Spent” to be less than my “You saved.”  Here’s last night’s trip to Meijer…

IMG_3965

Here’s the basics of the breakdown:
17 Kraft Miracle Whip/Mayonnaise… on sale for $2.00, used $1 Q and $1 Meijer Mealbox Q on each

8 packages Beef Oscar Meijer hot dogs… they substituted these for the regular that they were out of… $1.25 each, used $1/2 Q and $1/2 Meijer Mealbox Q on each

2 gallons milk… $1.98 each

3 pkgs Aunt Millies Buns and a loaf of AM bread… $1.19 minus 35 cents Q for each

Bananas… 72 cents

2 Boxes Ritz crackers… $2.50, used $1 Q and $1 Meijer Mealbox Q on each

Softsoap Elements… 99 cents, used 35 cent Q

Kraft salad dressing… $2.79, used $1 Q and $1 Meijer Mealbox Q

2 Pkgs Ziploc containers… $2.00 each, used $1.50/2 Q

Orange Juice Concentrate with Calcium… not on sale!  But my boy won’t drink milk 😦

Electrasol PowerTabs… $3, used $2.50 Q

8 Kraft Mac & Cheese… 50 cents each, used 2 Buy3Get1Free Q, got back $2 OYNO Catalina

Love Meijer!

Advertisements

8 comments

  1. Hysterical – I am almost identical – Good deals this week!

    5 Kraft Miracle Whip/Mayonnaise… on sale for $2.00, used 5 $1 Q and 5 $1 Meijer Mealbox Q on each

    16 packages Oscar Meijer hot dogs. $1.25 each, used $1/2 Q and $1/2 Meijer Mealbox Q on each

    2 gallons milk… $1.98 each

    2 pkgs Aunt Millies Buns … $1.19 minus 35 cents Q for each

    Bananas… $1.02

    5 Boxes Ritz crackers… $2.50, used $1 Q and $1 Meijer Mealbox Q on each

    7 Kraft salad dressing… $1.58 (@ Merriville), used 7 $1 Q and 7 $1 Meijer Mealbox Q = 42 cents MM on EACH

    3 Electrasol PowerTabs… $3, used 3 $2.50 Q

    8 Kraft Mac & Cheese… 50 cents each, used 2 Buy3Get1Free Q, got back $2 OYNO Catalina

    2 Deans Ice Cream @ $2.50 Each – No Coupons! :(!

    4 Packages of Doritoes – BIGIF – 3.99 x 2

    Jelly 2.35 – 25 cents Q

    Digiorno Frozen Pizza 2.50 Each – Used 2 $1.25 Coupons and 2 $1 Meijer Coupons

    Total OOP – 27 Dollars
    Savings – 107 Dollars

    Loving Meijer Too!


  2. How do you get 17 of the same manufacturers coupon online? This is amazing what you do! Thanks for sharing!


    • Karma… I was able to print 2 mayo and 2 miracle whip coupons from coupons.com and from kraftfoods.com and from smartsource (at jewelosco.com) Plus I had printed a set of 2 of each at my mom’s house, and I had one mayo coupon from a recent paper.


      • Thanks Kate!


      • I would like to buy more Mayo and Miracle Whip – How are you going to use before the expiration? Do you have recipes or are you giving it away?


  3. Strawberries are 99 cents/lb at Aldi. Got some on Monday, they looked great! (this was at the one on 41 by the USPS).


  4. I don’t know why but I am only able to print one coupon of each from coupons.com — bummer!


    • Try going to the site again and doing the same thing again.



Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: