Archive for the ‘Meijer Deals’ Category

h1

What happened to Koupon Kate?

October 12, 2009

Busyness!  Sorry for the lack of posting.  The truth is, I’ve just been too busy.  I won’t be continuing with regular store match-ups, however, I will continue to update when fabulous deals come around.  If you are looking for store match-ups, try these…

MEIJERwww.mommysnacks.net

JEWELwww.mashupmom.com

STRACKSwww.mummydeals.org

CVSwww.mommysnacks.net

WALGREENSwww.mommysnacks.net

TARGET… www.stretchingabuckblog.com

Advertisements
h1

Some GREAT Meijer deals!

September 22, 2009

If you want the full rundown, check it out here.  But here are MY faves of the week!

Del Monte canned veggies… 69 cents ($1/3 Mealbox Q PLUS $1/5  printable or from this week’s paper… best deal is to buy 15, use 5 Mealbox Qs plus 3 manufacturer Qs= less than 16 cents each!  Even with just the Mealbox Qs, it’s under 36 cents each… better than ALDI.  I’m stocking up bigtime!)

Nabisco 100-Calorie Packs… $2.79 (Cracker varieties are ringing up $2.50 at my Meijer)  ($1 Mealbox Qs, PLUS wyb 5, you get $5 off instantly… buy 5, use 5 $1 Qs, pay just 50-79 cents per box!!!  Even better if you have $1/2 or 75 cents off 2 coupons!  I was getting 5 boxes for 50 cents TOTAL with them!)

Healthy Choice Frozen Meals… $1.99 ($2 printable=FREE!)

There are a few more deals, but these are my faves!

See ya… I’m off to Meijer!!!

h1

My Meijer Deals!

September 16, 2009

 

IMG_8019

Here’s what I did this week at Meijer… I spent just over $3 on all of this!  YES!  That’s not a typo… $3!!!

I did the Nabisco/Kraft rebate again.  This time I did it for the food pantry, and will have the rebate sent through for them.  It went like this…

5 Kraft Easy Mac… $5 ($1/5 Q plus $2/4 Mealbox Q)

5 Kool-Aid Jammers 10-packs… $8.45 – $5 wyb 5=$3.45 (50 cent Q=$2.95 TOTAL!)

5 Nabisco 100-cal packs… $13.45 – $5 wyb 5=$8.45 (2 $1/2 Qs plus 5 $1 Mealbox Qs=$1.45 TOTAL!)

5 Nabisco 100-cal packs… $13.45 – $5 wyb 5=$8.45 (2 75 cents/2 Qs plus 5 $1 Mealbox Qs=$1.95 TOTAL)

I did the above in 3 transactions, because you could only get one $5 wyb 5 discount per transaction.  All in all, I spent $8.35 on the above & will submit for a $20 rebate!  The overage there helped pay for the rest…

6 Ken’s Salad Dressings… 99 cents each (6 $1 Qs adjusted down to 99 cents=FREE!)

2 18 oz Quaker Oats… $1.49 each ($1.25/2 Q plus $1/2 Mealbox Q=36 cents each!)

5 Quaker Rice Quakes… $1 each ($1/5 Mealbox Q=80 cents each)

4 29 oz. Libby’s Pumpkin… $2.29 each ($1/4 Mealbox Q= $2.04 each plus a coupon for free eggs OYNO)

Dozen Eggs… 98 cents (FREE Q from pumpkin)

2 La Victoria Salsa… $2.50 each ($4/2 Q=50 cents each)

Beechnut Homestlye Stage 3 Fruit… 68 cents (FREE coupon… hey, it’s fruit… I can give it to a kid 🙂

Meijer 16 oz. Cottage Cheese… $1

Bananas… $1

Meijer Aluminum Foil… $2.50  (It was FULL PRICE!  But I needed it)

Spent $23.16 oop, will send for $20 rebate for a Net price of $3.16 and a savings of WELL over $100!

h1

My Meijer Deals

September 9, 2009

IMG_5660

I will admit… I did 5 transactions at Meijer this morning!  The self-check lady has become my friend.  She is really nice and calls herself “Twinkle Fingers” because she’s speedy with the coupons 🙂

Here are some of the better deals I did…

Nature’s Source Glass & Bathroom Cleaner… $2.50 each ($1 Q peelie ON the bottle PLUS 50 cent Mealbox Q=$1 each… get back $2 OYNO wyb 2=FREE cleaner!)  The food pantry needs cleaning supplies right now, which is why I did 5 transactions of this 🙂

Simply Cookies… $1.99 each (2 $1.25 printables and 2 $1 printables Buying 6 Pillsbury refrigerated in one transaction gave me $2 OYNO AND for every 2 Simply Cookies, I got $1 off milk.  I paid $6.40 for 4 cookie packs, 2 pie crusts, and 2 gallons of milk!)

Nabisco Back to School Rebate

 Easy Mac… $5 ($1 Q from tearpad at Jewel plus $2/4 Mealbox Q=2)

4 Capri-Sun 100% juice packs… 11.12 (2 $2/4 Mealbox Qs plus $2 OYNO)

2 Kool-Aid Jammers… $3.38 ($1/2 Meijer Q from Back to School book=2.38)

9 Triscuits/Wheat Thins & 1 Teddy Grahams… 18.49 (5 $1/2 Nabisco crackers plus 3 $1/3 Mealbox Qs=10.49)

Paid $19.99, submitting for $20 rebate 🙂

 

The olives and lightbulbs were included in the 10 for 10 with the 11th free, and the eggs & bananas are just staples 🙂

h1

Meijer Deals (8-30 thru 9-5)

September 2, 2009

I wanted to try a few of the deals before I blogged them.  Good thing, because everything I would have blogged did not work!

Kool-aid boxes of singles… $1 ($1 Meijer coupon here=FREE!  Plus, buy 3 and get a coupon for $2 OYNO!!!  I did this 3 times and made $6.  I will donate them to the food pantry!)

 Danimals Crush Cups… $2 ($1 Q PLUS $1 Meijer Q here=FREE!)

A1 Steak Sauce 10 oz… $2.50 ($2 Q PLUS $1/2 Meijer Q here=FREE wyb 2!)

Kraft EasyMac Cups… $1 (50 cent Meijer Q here=50 cents each)

Philly Cream Cheese… $1.25 ($1/2 Q=75 cents wyb 2)

Chinet Dessert & Lunch Plates or Comfort Cups… $2.49 ($1 Q PLUS $1 Meijer Q here=49 cents each)

Eggo Waffles… Buy 2, get 1 FREE… priced $2.49-$2.79 ($1/2 Q)

There is also a deal running where you can buy $10 in Kellogg’s, Keebler, Sunshine or Eggo products and get $10 off a backpack.  I bought 6 boxes of Eggo, paid just over $10, and picked a backpack that was $8.99=FREE BACKPACK!  The backpacks are 40% off right now!

 

Thanks to MommySnacks for the deal help this week.  Check out her post for even more Meijer deals.

h1

Oh how I LOVE my Meijer!

July 29, 2009

I had a little wiggle room in the grocery budget, seeing as how this is the end of the month, so here’s what I got for $41.09 this week at Meijer…

IMG_4956

Anything that was $1 was part of the 10 for $10 with the 11th free deal, so 3 of those items were FREE, for an extra $3 off the order.

2 CoffeeMate Creamers… $1

2 lbs Onions… $1.99

Chocolate Milk… $3.29

Carrots… $1.25

2 Honey Nut Cheerio Cups… $1 each (2 $1 printables=FREE)

Electrasol… $3.50 with rain check ($2.50 Q=$2.50)

2 Pillsbury Grands Biscuits… $1 each (35 cent Qs=65 cents each)

2 Land O Lakes Spreadable Butter… $1 each (50 cent Q and 55 cent Q=50 and 45 cents)

13 Dole Mandarin Oranges… $1 each ($3.10 in coupons=$9.90 for 13)

2 1lb tube Ground Turkey… $1 each

Aunt Millies Wheat Bread… $1 (35 cent Q=65 cents)

4 Aunt Millies Hamburger Buns… $1 each (35 cent Qs=65 cents each)

5 Old Orchard 100% Juice Concentrates… $1 each (2 $2 Qs=$3 for 5)

10 ears corn… $2.50

2 Jack’s Pizza… $2.50 each

2 Wheat Thins… $2.50 each ($1 Qs=$1.50 each)

2 Plantars 16 oz Peanuts… $2.99 each (1 FREE for buying 2 Nabisco snack crackers, plus $1.50 off 2 Plantar’s coupon=$1.49 for both!)

After this transaction, I got 4 75 cents off your next order coupons from Dole, plus $1.50 off 3 General Mills Cereal and an ad saying if I bought 3 General Mills Cereals, I’d get a coupon for a FREE gallon of milk! (Wish I had that one for the chocolate milk!)

Soooo… I went back and got 3 boxes of Lucky Charms… $1.99 each ($1.50/3 Q PLUS 4 75 cents coupons=$1.47 for all)

The milk Catalina printed out, and I immediately used it to get a free gallon of milk.  Yippee!

h1

Meijer Deals (7-19 thru 7-26)

July 22, 2009

Toooo busy!  Sorry for the lack of keeping up, but it is the summer!  I figure that Meijer is all over the web, so I’ll try to keep up on the local ones for you guys.  For now, this is the post I like on Meijer.  Just remember, her store doubles coupons.  Ours here don’t!